Krotoszyn, miasto w województwie wielkopolskim, ma bogatą historię sięgającą XV wieku, kiedy to było siedzibą rodu Krotowskich. Lokowane na prawie magdeburskim w 1415 roku, zyskało prawa miejskie dzięki Władysławowi Jagielle. Mimo wielokrotnych zniszczeń, w tym pożarów i wojen, Krotoszyn rozwijał się, stał się znaczącym ośrodkiem rzemieślniczym oraz handlowym, a w XVIII wieku słynął z dużych jarmarków. W XIX wieku miasto przeszło uprzemysłowienie, rozwijając szkolnictwo oraz spółdzielczość. W 1945 roku Krotoszyn został wyzwolony spod nazistowskiej okupacji, a po wojnie kontynuował rozwój.
Architektonicznie wyróżniają się tu zabytki, takie jak ratusz z końca XVII wieku, przebudowany w stylu neorenesansowym, oraz farny kościół św. Jana Chrzciciela, późnogotycki obiekt z bogatym wyposażeniem z XVII wieku. Zespół klasztorny trynitarzy z XVIII wieku oraz barokowy kościół św. Ap. Piotra i Pawła to kolejne cenne obiekty. W Krotoszynie znajduje się także pałac, który przeszedł wiele przebudów, oraz park pałacowy, przekształcony z ogrodu włoskiego na park krajobrazowy.
Kultura w Krotoszynie koncentruje się w instytucjach takich jak Krotoszyński Ośrodek Kultury, Muzeum Regionalne oraz Biblioteka Publiczna. Miasto promuje również sport; funkcjonują tu różnorodne kluby sportowe, od piłki nożnej po sumo. Interesującą ciekawostką jest to, że w 2016 roku Krotoszyn gościł Mistrzostwa Europy w Sumo, co podkreśla jego zaangażowanie w organizację wydarzeń sportowych. Miasto współpracuje z wieloma miastami partnerskimi, co świadczy o jego otwartości i chęci do nawiązywania międzynarodowych relacji. Krotoszyn dysponuje dobrą infrastrukturą transportową, w tym połączeniami kolejowymi oraz drogowymi, co ułatwia dostęp do miasta. Demografia miasta prezentuje dość stabilną liczbę mieszkańców, a jego rozwój wspiera lokalny przemysł oraz handel, skupiony na branżach metalowej i spożywczej.