Służewo to wieś w Polsce, położona w województwie kujawsko-pomorskim, znana z bogatej historii sięgającej V wieku p.n.e. Obecnie wieś była niegdyś miastem, uzyskując lokację miejską przed 1489 rokiem, a zasłynęła z Handlu bursztynem i położenia na szlaku bursztynowym. Pierwsze wzmianki o Służewie pochodzą z 1241 roku, kiedy to książę mazowiecki Konrad I nadał miejscowość komesowi Gotardowi. Od XII wieku Służewo było we władaniu rodziny Pomianów, a później Służewskich herbu Sulima, wpływających na rozwój lokalnej administracji i rzemiosła w średniowieczu. W XVI wieku Służewo stało się ważnym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym, a jego ludność wynosiła około 400 osób. W XVIII wieku liczba ta wzrosła do 503 mieszkańców. Służewo posiadało wiele rzemieślniczych warsztatów, a także browar, co stawiało je wśród prężnie rozwijających się miejscowości.
Jednym z ważniejszych aspektów architektonicznych jest gotycko-renesansowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela, wzniesiony w 1581 roku, który jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych w regionie. Park dworski z pozostałością po pałacu Służewskich, urządzony w stylu angielskim, świadczy o dawnym znaczeniu majątku. Świecącą osobliwością Służewa jest także związek z Fryderykiem Chopinem, którego młodzieńczą miłością była Maria Wodzińska, urodzona w Służewie.
W XVIII i XIX wieku Służewo borykało się z problemami związanymi z zaborami oraz rozwojem przemysłu, co doprowadziło do jego degradacji i utraty praw miejskich w 1869 roku. Po II wojnie światowej wieś odbudowała się, a w późniejszych latach znaczenie Służewa zmarginalizowało w porównaniu do pobliskiego Aleksandrowa Kujawskiego. Mimo to, w Służewie ciągle aktywnie funkcjonują różne organizacje kulturalne, w tym harcerstwo oraz klub sportowy „Orzeł”. W miejscowości istnieje także szkoła podstawowa im. Tadeusza Kościuszki, a dbałość o lokalną historię i tradycje jest kontynuowana przez mieszkańców. Historyczne dziedzictwo Służewa, architektoniczne oraz kulturalne, połączone z bogatą historią, czyni je interesującym miejscem do odkrywania lokalnych tradycji i wpływów.